•   Telefon: 0216 466 0807
  •   bilgi@merkurisitma.com.tr

KARİA® ŞÖMİNE ISITMA SİSTEMLERİ KARİA® şömine ısıtma sistemleri ile yanan odun alevinin oluşturduğu atmosferde yapılan sohbetlerin keyfi yaşanırken, kalorifer bağlantısı ile başka bir ısı kaynağına ihtiyaç duymadan diğer odalarınızı da ısıtabilir, kullanım sıcak suyu alabilir, sıcak bir mekân yaratabilirsiniz. İleri teknolojisi ve estetik anlayışı ile geleneksel şömineyi komple bir ısıtma sistemine dönüştüren ürünler birçok Avrupa ülkesinde, Amerika’da ve Kanada’da çevreci ve ekonomik ısınma ihtiyaçlarına çözüm alternatifi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. KARİA® markalı şömine hazneleri yüksek sıcaklık ve basınçtan etkilenmeyecek şekilde çelikten imal edilmektedirler. KARİA® şömine hazneleri, EN 13229 Standardına uygun olarak, özel hammadde seçimi ve uzman personel ile Türkiye’de imal edilmektedirler. Üretilen her haznenin titizlikle testlere tabi tutulması ürünlerdeki kalitenin garantisidir. KARİA® şömine haznelerinde yakılan odunlardan çıkan zararlı gazların emisyon oranları çok düşüktür. Doğal ortamlarındaki odun gövdelerinin çürümesinden açığa çıkan zararlı gazların emisyon oranına denktir. KARİA® şömine ısıtma sistemleri kombi, güneş enerjisi gibi yaygın olarak kullanılmakta olan diğer ısıtma cihazları ile birlikte uygun bağlantı setiyle kullanılabilirler. Şöminenizi yaktığınızda kalorifer tesisatınıza bağlı olan kombi cihazı devre dışı kalacak ve ısıtmanızı şömineniz ile yapabileceksiniz. Bu özellik yakıt giderlerinizde küçümsenmeyecek bir yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. KARİA® şömine sistemleri bir UPS cihazı ilavesi ile elektrik kesintilerinde de evinizi ısıtmaya devam edecektir. Isı Kapasiteleri 

Şömine haznelerimiz ısı kapasitesi olarak 20.000 kcal/h, 25.000 kcal/h ve 29.900 kcal/h şeklinde üretilmektedirler.  

20.000 kcal/h kapasiteli cihazlarımız 130 m²  

25.000 kcal/h kapasiteli cihazlarımızı 180 m²  

29.900 kcal/h kapasiteli cihazlarımızı 265 m² büyüklüğündeki evler için tavsiye ediyoruz.  

Belirtilen m² değerleri yaklaşıktır. Isıtılacak mekânların gerçek ısı ihtiyaçları daha detaylı hesaplamaları gerektirmektedir.  

Hazne Tipleri  

Karia® şömine haznelerinin yalnız ısıtma yapmak için (K20-DK, K25YH-AK, K29YH-AK) ve ısıtma ile birlikte kullanma sıcak suyu üreten tipleri mevcuttur (K20-S-DK, K25-S-AK, K29YH-S-AK). Kullanma sıcak suyu, kazan içerisine yerleştirilmiş olan serpantin vasıtasıyla 

temin edilir. Uzun süreli kullanım sıcak su ihtiyacı durumunda, kontrol panel üzerindeki termostat düğmesi ile pompa çalışma sıcaklığını artırmakta fayda vardır. Bu durumda şömine haznesindeki ısıdan, kullanma sıcak suyu elde etmek için faydalanılır. 

Tesisat Tipleri 

Karia® şömine hazneleri, uygun bağlantı setleri ile açık genleşme ve kapalı genleşme olarak kalorifer tesisatına bağlanabilirler. Karia® şömine hazneleri kapalı genleşme tesisata bağlanabilecek mukavim bir yapıya sahiptirler (test basıncı 5 bar) Bu bağlantı kitinin içerisinde otomatik doldurma ve boşaltma üniteleri mevcuttur. Kazanın aşırı ısınması durumunda, sistem elektrikten bağımsız olarak  şebeke suyunu kazanın içine alarak, içerisindeki kaynama noktasına yaklaşmış olan sıcak suyu dışarıya tahliye eder. Bu esnada kazan içerisinde herhangi terleme oluşmaz, yani terleme neticesinde kazan ömrünü kısaltacak bir durum söz konusu değildir. Karia® Şömine Kalorifer haznelerinin Kombi ile birlikte kullanılabiliyor olmasının birçok avantajı vardır. Isınma ihtiyacı olduğunda, her zaman şömineyi yakmak zorunda kalmazsınız. Şömine ısıtmasının yetersiz geldiği durumlarda, ihtiyaç olunan ilave ısı takviyesi kombi tarafından yapılır ve bunun için kullanıcı herhangi bir vana açıp, kapatmaz.      

Karia® şömine haznelerinin tesisat bağlantı kitleri içerisinde yer alan pompa, genleşme tankı, emniyet elemanları şöminenin üzerindeki davlumbaz kısmına yerleştirilecek şekilde tasarlanmışlardır, mekan içerisinde pompa ve diğer tesisat elemanları gibi hoş ve estetik olmayan görüntüler oluşmaz. Davlumbaz üzerinde bırakılan 50*50 cm gibi bir müdahale kapağından gerekli bakımlar yapılabilir.   

Karia® şömine haznelerinin hepsinde duman akış klapesi mevcuttur. Klapenin kumanda kolu hazne üzerinde yer almaktadır. Ateşin ve dolayısıyla ısının, kontrol edilebilmesi için çok önemli ve gerekli bir ayrıntıdır.  

Karia® şömine hazneleri tesisat şekline göre uygun kontrol panelle birlikte verilirler.  

Karia® şömine hazneleri, iki farklı ön kapak modeliyle üretilmektedirler. Yana açılır tip kapak ve asansör kapak. Asansör kapak karşı ağırlıklar ile yukarı doğru açılabilmektedir ve cam temizliği için yana doğru açılmaktadır.  

Karia® şömine hazneleri, uygun tesisat koşulları sağlandığında yerden ısıtma sistemlerine entegre edilebilirler. Yerden ısıtma tesisatlarda denge tankı (karıştırma kabı) kullanılmaktadır. 

Karia® şömine hazneleri istediğiniz şekilde kaplama yapılmasına müsaittir.      

Karia® Şömine hazneleri iki yıl garantili ürünlerdir. 

Açık Genleşme Tesisat  

Kalorifer tesisatının en üst seviyesini geçecek şekilde bir depo (İmbisat deposu) kullanarak ve içerisinde basınç olmayan atmosfere açık tesisat şeklidir. Katı yakıtlı kazanlar için genellikle açık genleşme tesisat şekli tercih ediliyor. Yüksek basınç olmadığından dolayı herhangi bir sebepten dolayı su sıcaklığının yükselmesi, kaynama ve buharlaşma oluşması neticesinde tesisatta sıkışma olmaz, sorun çıkmaz, oluşan buhar kolaylıkla dışarı atılır. Olumsuz yanı su eksilmesi daha fazla olur. İmbisat deposunun yerleştirileceği yerin tespit edilmesi ve montajı daha güçtür. 

Kapalı Genleşme Tesisat 

Atmosfere açık olmayan, belli bir basınç altında bırakılan tesisat şeklidir. Tesisattaki ısınarak genleşen suyun depolanması için, kapalı genleşme tankı kullanılır. Elektrikli, gaz yakıtlı kombi cihazları ve sıvı yakıtlı kazanların kullanıldığı tesisatlar genellikle kapalı genleşme olarak yapılır. 

Kapalı genleşme tesisatlarda basınç söz konusu olduğu için ve bir parametre olarak kullanılarak cihazların susuz kalma durumunda brülörün çalışması engellenir. İmbisat deposu gerektirmediği için tesisat yapımı daha kolaydır.      

Denge Tankı 

Karia® Şömine Haznesi ve Kombi cihazı, Denge Tankı kullanılarak aynı tesisata bağlanabilir. 

Karia® Şömine Haznesi açık genleşme bağlantı seti ile birlikte tercih edilmiş ise iki cihaz aynı anda kullanılamaz. Şömine kullanılmak istendiğinde kombi hattındaki gidiş ve dönüş vanalarının kapatılması gerekir. Kombi kullanılmak istendiğinde şömine hattındaki vanaların kapatılması gerekmektedir. Bağlantı seti daha az donanım gerektirdiği için bakım yapılması daha kolaydır. 

Karia® Şömine Haznesi kapalı genleşme bağlantı seti ile birlikte tercih edilmiş ise iki cihaz aynı anda kullanılabilir. Herhangi bir vana açıp kapatmaya gerek yoktur. Kullanım kolaylığı vardır. Bağlantı setindeki donanım fazlalığından dolayı daha sık bakım yapılması gerekebilir. 

Yerden Isıtma Tesisatlar 

Karia® Şömine Haznesi yerden ısıtma tesisatlarda kullanılabilir. Hazne ile yerden ısıtma tesisatı arasında denge tankı koymak gerekir. Yerden ısıtma tesisatlarda su sıcaklığı 45 

dereceyi geçmemelidir. Şömine haznesinde yüksek sıcaklığa ulaşmış olan teknik su direk olarak yerden ısıtma tesisatına gönderilmez, dönüş suyu ile karıştırılarak gönderilmesi gerekir.